اهمیت راه ورودی شهر صائین قلعه(قسمت اول)

دسته: مطالب و مقالات منتشر شده در سه شنبه, 12 ارديبهشت 1396 نوشته شده توسط معيني

در ابتدای این مقاله به بررسی اهمیت راه های ارتباطی در پیشرفت و توسعه شهر ها می پردازیم

راهها به عنوان یک زیرساخت اصلی، نقش مهمي در توسعه و آباداني شهرها دارند.

راه از گذشته های دور تا بحال بعنوان یک نقش کلیدی سبب ارتباط بین شهر ها و روستاها بوده است اما اینکه چگونه راه تاثیر بر روی پیشرفت جوامع دارد جای تامل دارد که می توان در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد.

در گذشته شهر ها و روستاهایی که از راه ارتباطی مناسب برخوردار بوده اند و در نزدیکی شهرهای همسایه قرار داشته اند  معمولا داد و ستد ها بین این مناطق از رونق خاصی برخوردار بوده و به همین خاطر موتور محرکه تولید در زمینه های مختلف بدلیل وجود بازار فروش گسترش یافته است. از سوی دیگر شهرهایی که در مسیر راه های پر رفت و آمد قرار گرفته اند با شناسایی فرصت ها و پتانسیل های موجود خود ، راه رشد را سریعا در پیش گرفته اند . ما در این جا سعی داریم شهر صائین قلعه را از لحاظ راه های ارتباطی اصلی و پتانسیل های ان مورد ارزیابی قرار دهیم.

عبور جاده ترانزیت از صائین قلعه بعنوان یک مزیت در رشد آبادانی و شناخته شدن این شهر در گذشته و حال دارد ولی با وجود احداث و بهره برداری جاده اتوبان زنجان – قزوین و اتصال این راه به سایر راه های اصلی مواصلاتی کشور که نقش کلیدی ای را در حال حاضر در امر تبادل کالا و مسافر دارد، از اهمیت جاده ترانزیت کاسته است و در حال حاضر جاده اتوبان بعنوان جاده اصلی شناخته می شود.

امنیت بالا و مطلوبیت و کاهش زمان و مسافت از ویژگی های جاده اتوبان است که از قسمت شمالی شهر و بالاتر از خط راه آهن عبور میکند. البته با وجود اینکه وجود راه اهن نیز یه فرصت بسیار مناسب و مزیت برای شهر محسوب می شود ولی عمده تمرکز ما راه آسفالت ماشین رو می باشد. با توجه به این مسئله در برنامه ریزی های شهر باید حتما توجه بسیار ویژه ای به این راه مواصلاتی نمود.در گذشته اگر جاده ترانزیت یک مزیت بود امروز جاده اتوبان یک مزیت است و همچنان که در گذشته شهر صائین قلعه بدلیل جاده ترانزیت مورد توجه قرار می گرفت امروز باید در معرض راه اتوبان موردتوجه قرار گیرد.

اگر می خواهیم شهرمان از رونق برخوردار شود از توسعه جغرافیایی شهر به سمت جاده های ارتباطی اصلی نباید غافل بمانیم.

جاده ارتباطی راه خراسانلو بهعنوان یک جاده استراتژیک و مهم برای صائین قلعه است. باید خاطر نشان ساخت که توسعه این جاده ، دوبانده کردن و آسفالت ریزی کامل ،نصب تیر های برق روشنایی جاده، زیباسازی و درخت کاری و همچنین ساخت و ساز در اطراف این جاده با توجه موارد بیان شده در اولویت بسیار بالایی در برنامه ریزی های توسعه شهری صائین قلعه قرار دارد.

در دستور کار قرار گرفتن موارد مطرح شده (ولو به هر قیمت ممکن ) و در اسرع وقت سبب تسریع در شکوفایی و رشد شهر خواهد شد و نمی توان از آن بسادگی گذشت.

در مورد راه های روستایی وجود روستاهای متعدد در اطراف شهر صائین قلعه که منبع تامین مایحتاج آنان شهر صائین قلعه است در عین حال که راه ارتباطی آن آسفالت است این شهر را به یک کانون ارتباطی تبدیل کرده است.

اگر بخواهیم شهر صائین قلعه را که شهر مذهبی ،گردشگری و توریستی معرفی کردیم در این راستا توسعه بدهیم بی شک راه  مهمترین دغدغه ما خواهد بود حال آنکه در سال های اخیر ما برای توسعه راه های داخل و خارج شهری دغدغه های خاطر زیاد داشتیم و بغیر از راه امامزاده یعقوب (ع) تقریبا در هیچ کدام از انها نتوانسته ایم به موفقیت کامل و مطلوبمان برسیم مانند راه خیابان امام که داخل شهر است،همچنین راه مناسب برای دسترسی به دانشگاه های شهر راه دسترسی مناسب برای شهرک جدیدالاحداث مسکن مهر ،راه دسترسی مطمئن و بی خطر به پمپ بنزین و...

هر چیز را بخواهند بسازند اول اسکلت و فنداسیون آن را پیاده می کنند واقعا باید بیندیشیم که چرا اینقدر نسبت به راه برای توسعه شهر بی تفاوت بوده ایم و از قبل طرح و برنامه ای نداشته و اسکلت آن را بنا نکرده ایم....خب معلوم است نتیجه اش همین می شود؛ این همه کوچه های کج و کوله و حتی خیابان های اصلی ما هم راست و درست نیست.

اهمیت راهها در توسعه کشاورزی

امروزه موفقیت برنامه های توسعه كشاورزي و اقتصادی  بستگی به وجود یا فقدان راههای ارتباطی دارد از این روست که راه هاي  ارتباطی را زیر بنای اقتصاد پوياي كشاورزي می دانند. ما ضمن اینکه باید شکل راه های اصلیمان را حل و یا مرتف کنیم باید به فکر تجهیز راه های باغات کشاورزی هم باشیم. مناسب نبودن راه سالانه هزینه های بسیاری را برای کشاورزان در طی کاشت تا برداشت محصول تحمیل نموده است از قبیل عدم ماشین رو بودن و یا عدم انتقال کمابین و سایر ادات کشاورزی به زمین زراعی و همچنین جابجایی محصولات کشاورزی که دردسرهایی را برای کشاورزان داشته است.

با توسعه راه های کشاورزی می توان زمینه و شرایط استقرار صنایع تبدیلی را در کنار مزارع فراهم نمود.

شاید با خود تصور کنید که این کار ها هزینه های بسیاری دارد و فکر کردن به ان بی نتیجه است ولی این مسائل یک واقعیتند و ما باید بتوانیم با واقعیات روبرو شویم تا ان را حل کنیم لا اقل دانستن این مسائل و اهمیت دادن به آن و برنامه ریزی کردن در این موارد که هزینه خاصی نمی برد...

تاريخ نگارش: 17 ارديبهشت 93

این مقاله ادامه دارد...

 

 

 

 

بازدید: 694