طرح ایجاد دهکده صنعتی در صائین قلعه

دسته: مطالب و مقالات منتشر شده در سه شنبه, 12 ارديبهشت 1396 نوشته شده توسط معيني

از جمله مشکلاتی که شهرها و روستاها در حوزه اشتغال و چرخه اقتصاد با آن مواجه هستند نبود فضای مناسب جهت تولید مرغوب و استاندارد با بهره وری مناسب و نیز بازاری برای عرضه تولیداتشان است. در این میان نبود مرکز مشاوره و راهنمایی در زمینه تولیدات روستاها و شهرها که عمدتا در بخش کشاورزی و صنایع کوچک تولیدی باشد احساس می شود ،حال آنکه سرمایه گذاری بزرگ برای ایجاد کارخانه در شهرک های صنعتی ضروری و توجیه پذیر به نظر نمی رسد . با این شرایط و وضعیت شهر صائین قلعه که ام القرای روستاها ودهستان های اطراف می باشد و بنوعی مرکزیت ومحوریت درتجارت و عرضه وتقاضا دارد که درصورت برنامه ریزی می تواند با ظرفیتی بالا به محل تجارت و عرضه محصولات تولیدی و صنایع تبدیلی تبدیل شود که چهارشنبه بازار شهر مصداق بارز ظرفیت عرضه وتقاضا است. بنا براین موضوع و وجود سرمایه گذاران درحد متوسط از خود این شهر که سرمایه آنان بلااستفاده دربانک ها سپرده می شود با مدیریت منابع ثروت ، زمین و امکانات شهر ، قطع به یقین وجود مکان هایی که نه به اندازه شهرک صنعتی بزرگ باشد برای شهر ضرورت پیدا کرده و مفید در اقتصاد این شهر خواهد بود ما این شهرک صنعتی کوچک را به عنوان دهکده صنعتی صنایع کار آفرینانه کوچک نامگذاری می کنیم.

 

نحوه ایجاد و قالب استقرار این طرح به شرح زیر می باشد:

 

 1.زمین به مساحت 10 هکتار:گام اول تهیه زمین یک دست درنزدیکی شهر و در جوار جاده حمل ونقل بین المللی که شهر صائین قلعه از این موهبت برخوردار است.

 

2.مرکز دانشگاهی:دانشگاه ها بویژه دانشگاه علمی کاربردی که اساس آن کار و اشتغال محور بوده و برنامه های مراکز رشد و خوشه های فناوری جزء برنامه توسعه این دانشگاه محسوب می شود می تواند به عنوان مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی این دهکده صنعتی درحوزه علوم و فناوری تولید و ثبت شرکت ها، مسائل حسابداری ، مالی ،حقوقی و علمی باشد که با تاسیس یک مرکز رشد در این دهکده این امر انجام می پذیرد

 

3. شهرداری و شورای اسلامی: مدیریت قوی وکارآمد نقش مهم در رونق وگسترش این دهکده می تواند داشته باشد، در شرایطی که امکانات ، تجهیزات و منابع مختلف شهر توسط مجموعه شهرداری  وشورای اسلامی مدیریت می شود لذا بهترین متولی برای مدیریت و راه اندازی شهرداری و شورای شهر است که در قالب یک شرکت تعاونی شهرک صنعتی میتواند ایجاد شود

 

4.سرمایه گذاری و تولید کننده: درشهرصائین قلعه افراد دارای ثروت که قصد دارند سرمایه خود را در جای مطمئن و درآمد زا هزینه کنند وجود دارد که جذب این افراد در ایجاد این دهکده حائز اهمیت و ممکن پذیر است.

 

5.نیروی کاری ماهر ونیمه ماهر وکارگر : باتوجه به اینکه در شهر نیروی بیکار فراوان مانند افراد تحصیل کرده و افراد دارای مهارت و با استعداد های مختلف می باشد ظرفیت بکار گیری این افراد وجود دارد.

 

6.موسسات سرمایه گذاری مالی: بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری استان از این مواردند .

 

 نحوه ایجاد دهکده:

 

 شهرداری وشورای شهر یا هرکس که متولی این امر خواهد شد یا تهیه زمین به مساحت 10هکتاری در شهر صائین قلعه این امر ممکن است و غیرممکن نیست این زمین را باطرح و نقشه به قطعات 500 و 1000 متری تقسیم کرده و با در نظر گرفتن راه و مهیا کردن آب و برق وگاز در این منطقه و فراهم آوردن پیش نیاز ها و ضرورت های تاسیس شرکت های تعاونی و کارگاه های تولیدی کوچک، این زمین ها را به افراد سرمایه گذار در حالت ساخت و فروش و یا اجاره در اختیار آنان میگذارد در مرحله بعد افراد سرمایه گذار با مشاوره رایگان یا ارزان مرکز رشد دانشگاه از مرحله تاسیس یا راه اندازی و مدیریت واحد تولیدی یاصنایع تبدیلی خود کار خود را ادامه می دهند. نکته حائز اهمیت هدایت سرمایه گذار یا سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی محصولات تولیدی کشاورزی منطقه بوده و در این راستا از حمایت فکری و مشاوره ای مرکز رشد و اساتید مرکز دانشگاه و خبرگان این صنعت که مرکز رشد آن را فراهم می آورد استفاده می کند

 

شهرداری و شورای اسلامی با مشارکت مرکز رشد دانشگاه علمی کاربردی که در حال حاضر در سراسر کشور در حال پیاده سازیست می تواند نظر وام دهندگان و صندوق های حمایتی استان و شهرستان را به این مرکز دهکده صنعتی جذب کند و وام های کم بهره بلند مدت به سرمایه گذاران و کارآفرینان بدهد.

 

مزیت های این طرح :

 

1.سرمایه گذاری کم که از عهده سرمایه گذاران شهر ومنطقه بر می آید.

 

2.برزمین نماندن محصولات کشاورزی وهدایت آن به سمت صنایع تبدیلی

 

3.تامین اشتغال پایدار در منطقه صائین قلعه و روستاهای اطراف

 

4. بهترین گزینه در نبود شهرک صنعتی

 

5.احتمال ورشکستگی پایین وریسک ها و خطرات پایین سرمایه گذاری

 

6.چیزی تولید می شود که  در جهت نیاز مردم است لذا بازار یابی آن آسانتر است

 

7.پیداکردن بازار بسادگی وسهولت است زیرا ظرفیت تولید خیلی زیاد نیست که نتوان بموقع فروخت.

 

8.تولیدات دهکده براحتی می تواند در بازار های محلی شهر های حومه و شهر صائین قلعه قابل عرضه باشد و مازاد آن نیز زیاد نخواهد بود و به مرور تا گسترش بازار آسیبی به تولید و سبب ساز ازکار افتادن واحد تولیدی نمی شود.

 

9. نیروهای کاری فراوان در شهر و منطقه جهت کار جذب این صنایع می شوند.

 

بازدید: 647