نکاتی در مورد مشکل گرانی و تورم در صائین قلعه

دسته: مطالب و مقالات منتشر شده در پنج شنبه, 30 آذر 1396 نوشته شده توسط معيني

در مورد مشکل گرانی و تورم در صائین قلعه ، بدلیل اهمیت موضوع رونق و پیشرفت همه جانبه شهر ، باید نکاتی رو بیان کنم.

در ابتدا بدانیم که مسائل اجتماعی به هم پیوسته اند و اصطلاحا در قالب سیستم یا نظام اجتماعی مطرح میشوند فلذا در بوجود آمدن رخداد ها و مسائل تنها یک عامل نقش ندارد بلکه اجزای سیستم اجتماعی در ترکیب با هم در بوجود آمدن آنها نقش دارند با این توصیف درمان آسیب ها و مشکلات اجتماعی شهرمان صائین قلعه نیز نیازمند نگرش سیستمی است.

 

بر اساس این مقاله و نگرش نگارنده که با مطالعه در شهر می باشد:

 

روز گارانی صائین قلعه مرکز دهستان های اطراف و ام القرای منطقه اطراف خود بود و وابستگی معیشتی روستاییان در تامین مایحتاجشان بطور روزانه در بازار گردی صائین قلعه مشهود بود و موقعیت شهر مطلوب بود.

 

اما همزمان با تغییر شرایط و کسب درآمدهای بالای برخی همشهریان از طریق فروش زمین های به ارزش آمده یا درآمدهای صنعت تریلی داری و ... شکاف عمیق فاصله طبقاتی بین مردم بوجود آمد.

 

چشم و هم چشمی ها و حسادت ها و سودای یک شبه پولدار شدن دامنگیر برخی از مردم و کسبه شد که از اثرات آن مانند گرانفروشی و داد و ستد پول ربا(نزول خواری) ظهور پیدا کرد.

 

 به دلیل عدم کنترل و نظارت های دولتی و عدم امر به معرف و نهی از منکر بعنوان نظارت و کنترل مردمی این وضع حاد تر شد تا جائیکه مسئولین و شورا غافل از یک آسیب شناسی فنی شروع به مقابله با معضل بوجود آمده با پدیده چهارشنبه بازار کردند.

 

 بجای گسترش رقابت ، تعدیل و کنترل قیمت ها شروع کردند بازاری را بوجود آوردند که در ظاهر قیمت های مناسب داشت و حامی مصرف کنندگان بود اما در باطن قضیه سبب کاهش گردش پول شد و به قول معروف تر و خشک را باهم سوزاند.

 

ما هر هفته شاهد خروج میلیونی پول از شهر هستیم و از سوی دیگر در درون شهر هم بخاطر فروشگاه های بزرگ که تعدادشان چهار پنج تا بیشتر نیست روانه شدن حجم عظیم پول به سمت این فروشگاهها را داریم و سوال اصلی اینجاست که :

 

چقدر برگشت پول از این فروشگاهها به جامعه صائین قلعه است؟

 

در این فضای بیماری اقتصادی شهر که گردش پول بشدت کاهش یافته و از سویی دیگر سرمایه داران شهر بدلیل عدم رونق ، حاضر به سرمایه گذاری و به گردش انداختن پول خود در جامعه نیستند ، وجود تورم و گرانتر شدن اجناس و خدمات امری طبیعی است. چون کاسب ما کرایه و هزینه های کسب و کار خود را هم نمی تواند دربیاورد و مجبور است قیمت ها را بالا ببرد.

 

با در نظر گرفتن شرایط کلی کشور و سیاست های حاکم بر مدیریت کلان کشوری چند نکته کلیدی رو در مورد راه کار های این بیماری اقتصادی صائین قلعه خدمت همشهریان میرسانم:

 

لازمه کاهش تورم همکاری توام کسبه و مردم و اتحاد آنهاست.

کاهش قیمت ها همزمان با تشویق به خرید از بازار صائین قلعه

جایگزینی بازارچه های محلی ، کارآفرینی، خوداشتغالی و محصولات کشاورزی همشهریان با چهارشنبه بازار دوره گردها

تغییر نگرش مردم نسبت به اهمیت حمایت و خرید از کسب و کارهای شهر و خرید از صائین قلعه به جای پاساژهای ابهر و زنجان و قزوین

ایجاد نظام صنفی و تشکیل مجمع کسبه شهر باهدف رفع مشکلات کسبه

 ایجاد صندوق های حمایت از کسب و کار

 توجه و استفاده از موقعیت تجاری شهر گردشگری مذهبی صائین قلعه بویژه در جوار تمام امام زاده های شهر 

 آموزش احکام و مهارت های کسب و کار

و موارد مهم دیگر..

 

در این نوشته منظور از کسبه همه کسب و کار های آزاد شامل مغازه دار ها،کشاورزان ،دامداران،تجار و دلالان و... را شامل میشود‌.

 

مقاله فوق چکیده ی مباحث مهم می باشد.

 

بازدید: 707